Ana içeriğe atla

K@home İle Okul Öncesi Evde Eğitim Başlıyor

Homeschooling, evde eğitim, evokulluluk... Bu kavramları daha önce duydunuz mu? Eğer bu kavramlar hakkında henüz fikriniz yoksa artık olması gerekiyor. Çünkü K@home ile bunları daha çok duyacağız gibi görünüyor. Okul öncesi eğitime alternatif bir model olan K@home nedir, nasıl uygulanır, hangi yaş grubu için uygulanır, hepsi soluksuz okuyacağınız yazımızda.
OFFICIAL LOGO-jpegDünya’nın birçok ülkesinde yasal olarak uygulanan evde eğitim modelini ülkemizde okul öncesindeki çağda bulunan çocuklar için uyarlayan K@home, günde sadece 1 saat evde eğitim ile  daha özgür, daha mutlu, daha donanımlı çocuklar yetiştirebileceğimizi savunuyor.
Öncelikle zihnimizin içinde bir yolculuğa çıkalım ve yer edinen eğitim anlayışına bir bakalım. Eğitim öğretim faaliyetleri okul adı verilen binalarda, her yıl değiştirilen ve empoze edilmeye çalışılan bir müfredatla, diploma sahibi öğretmenler tarafından, aynı yaş grubundaki kişilerin bir araya getirilerek oluşturulduğu sınıf adlı odalarda oluyor. Maalesef sorgulamadan uzak, becerilere yönelik olmayan, konuşanların kara tahtalara yazıldığı, neden-niçin sorularının cevapsız kaldığı, yarış ortamının benimsendiği bir sistem içinde bugüne kadar geldik. Aileler hep alternatif eğitim modelleri arayışı içinde oldu. Üstüne üstlük 12 yıl zorunlu eğitim ile 7 yaştan itibaren her çocuk günümüzde bu sistemin içine girmek zorunda bırakılıyor.
Ya okul öncesi... İşte bu noktada evde eğitim modelini uygulamak mümkün olabilir. K@home Evde Eğitim modelini uygulayarak günde sadece 1 saat eğitim ile çocuklarımızın erken çocukluk çağındaki ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap verebilmek mümkün görünüyor. Bilimsel olarak bir çocuğun karakteri 3 yaşına kadar belirginleşiyor ve 7 yaşına kadar tamamlanmış oluyor. Bu nedenle çocuklarımıza kazandırılacak ne varsa erken çocukluk döneminde verilmesi gerekiyor. Bunun için çocuklara kazandırılacak sosyal, duygusal, fiziksel, bilişsel yeteneklerde ailenin önemi bir kat daha artıyor. Daha fazla sosyal etkinlik, daha fazla kültürel faaliyet, daha fazla fiziksel aktivite, daha fazla yetenek geliştirici çalışma için en önemli etken sağlam ve yakın çocuk-ebeveyn ilişkisi ile daha fazla zaman.
Evde eğitimin faydaları nelerdir?
Yapılan hemen her araştırmada, evde eğitim alan çocukların okulda eğitim alan akranlarına göre akademik olarak daha başarılı oldukları saptanmıştır. Evde eğitim alan çocuklar günün 6-8 saati okulda olmak yerine, günde 1 saatte aynı eğitimi alarak daha fazla sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklere katılabilme imkanı bulmaktadır. Günümüzde artan şiddet ve güvensizlik ortamı yerine, evde eğitim sayesinde daha güvenli ve daha esnek fiziksel bir öğrenme ortamı oluşturulabilmektedir.
OFFICIAL LOGO-jpegEvde eğitim alan çocuklar okullardaki disiplinsizliğin yarattığı olumsuzluklardan etkilenmezler. Evde eğitim alan çocuklar, okullardaki gibi yaşa göre sınıflandırılmadıkları için farklı öğrenme stili ile kendi becerileri doğrultusunda yarış ortamına girmeden yaşayarak öğrenme imkanı bulurlar. Kısacası, evde eğitim alan çocuklar için sınıf=dünya, konu=yaşam, materyal=hayata ait her şeydir. K@home, evde eğitim modelini uygulayacak olan ailelere, çocuklarının yaşlarına uygun şekilde aylık olarak eğitim programı, ev içi ve ev dışı faaliyetler, etkinlikler, yetenek geliştirici aktiviteler göndermekte ve ailelerin bu programı gün içinde toplamda sadece 1 saat uygulamasını önermektedir. Böylece, gün içinde akranlarına göre daha fazla sosyalleşme faaliyetleri yapabilmeye zamanları kalacaktır. Okula gitmedikleri için asosyal değil daha sosyal olacaklardır. Çocukların daha mutlu ve daha donanımlı olacak olmaları da cabası gibi görünüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İstanbul Masaj Mutlu Son

Günümüzde pek ayrılmaz hale geldiyse bile İstanbul’un Avrupa Yakası iş, Anadolu Yakası yerleşme alanı olarak bilinirdi. Ümraniye İlçesi de Anadolu yakasında yer alan büyük bir yerleşme bölgesi olarak gelişti. Nüfusun kalabalıklaştığı her yerde ihtiyaçları karşılamak için hizmet sektörü gelişir. İstanbul Masaj Mutlu Son da bu gelişen hizmet sektörü içinde, Ümraniye’nin Altınşehir Mahallesinde çalışıyor. Fakat sadece adını aldığı Altınşehir taraflarına hizmet vermiyor. Kaliteli hizmet anlayışı, güler yüzlü ve usta çalışanları ile pek çok yerde tanındı ve güvenildi. Masajın ellerle yapılan bir dokunma tedavisi olduğu gerçeği Ümraniye Masaj Salonu tarafından ispatlanıyor. Günün her saati uğrayabilir, istediğiniz masaj çeşidi ile yorgunluklarınızı geçirebilirsiniz. Site: http://istanbuldamasajsalonlari.com

Kına Gecesi Saç Modelleri

Her genç kızın nişanından sonraki ilk heyecanı kına gecesidir. Heyecanla yaklaşan kına gecesi hazırlıklarının yanında saç modelinin seçilmesi de oldukça zordur. Saç modelleri giyilen abiye veya bindallıya göre seçilmelidir. Sırt dekolteli bir elbisede saçları salmak pek hoş durmayabilir.
Bu tarz abiyelerde dağınık topuzlar, kabarık saçlar kullanılmalıdır. Tabii her senenin modasını da göz önünde bulundurulmalıyız. Prenses model bindallılara şüphesiz en çok uyan su dalgası saçlardır. Böyle özel günlerde saç, kıyafet ve makyaj bir bütün olmalıdır ki konuklar gözünü sizden alamasın.Kına Gecesi Saç Modelleri kadar saç renginiz de önemlidir. Öncelikle size en çok yakışan, teninize en uygun olan saç rengini seçmelisiniz daha sonra saç modelinize karar vermelisiniz. Kına esnasında saç modelinizi değiştirme imkânınız olmadığı için öyle bir model seçmelisiniz ki hem kına gecelerinin olmazsa olmazı yöresel kıyafetinize hem de ondan önce giyeceğiniz abiyenizle uyumlu olsun.
Saçınızda büyük süslü t…

Deprem Çantası Önemi Nedir, Neden Gereklidir?

Deprem Çantası İçinde Olması Gerekenler Nelerdir? Deprem çantası; olası bir depremden sonra insanların hayatlarına devam edebilmeleri ve çevre ile iletişimde kalabilmeleri için gerekli eşya ve malzemelerin bulunduğu bir çantadır… Bilindiği gibi ülkemiz dünyanın en etkin deprem kuşakları arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı deprem ile ilgili olarak bir takım hazırlıklar yapmamız bizler için zorunlu olmaktadır. Bu hazırlık sürecinin en basiti ve hayati öneme sahip olanı deprem çantası hazırlamaktır. Deprem çantası önemi nedir? Sorusuna verilebilecek en güzel yanıt hayatı öneme sahip olduğudur. Özel bir deprem çantasına gerek kalmadan kullanılmayan sırt çantasının dahi bir deprem çantası olarak kullanılabileceğini belirtmek isteriz. Deprem çantası neden gereklidir? Sorusu ise önemi ile aynı cevaba yani hayatımızı sürdürmemiz için gereklidir. Bilindiği gibi deprem sonrasında geçirilen ilk 72 saat afetzedelerin yaşamlarını sürdürebilmesi için oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bu yüzde…