Ana içeriğe atla

Deprem Çantası Önemi Nedir, Neden Gereklidir?

Deprem Çantası İçinde Olması Gerekenler Nelerdir?
Deprem çantası; olası bir depremden sonra insanların hayatlarına devam edebilmeleri ve çevre ile iletişimde kalabilmeleri için gerekli eşya ve malzemelerin bulunduğu bir çantadır…
Bilindiği gibi ülkemiz dünyanın en etkin deprem kuşakları arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı deprem ile ilgili olarak bir takım hazırlıklar yapmamız bizler için zorunlu olmaktadır. Bu hazırlık sürecinin en basiti ve hayati öneme sahip olanı deprem çantası hazırlamaktır.
deprem
Deprem çantası önemi nedir? Sorusuna verilebilecek en güzel yanıt hayatı öneme sahip olduğudur. Özel bir deprem çantasına gerek kalmadan kullanılmayan sırt çantasının dahi bir deprem çantası olarak kullanılabileceğini belirtmek isteriz.
Deprem çantası neden gereklidir? Sorusu ise önemi ile aynı cevaba yani hayatımızı sürdürmemiz için gereklidir. Bilindiği gibi deprem sonrasında geçirilen ilk 72 saat afetzedelerin yaşamlarını sürdürebilmesi için oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bu yüzden deprem çantası içerisinde bulundurulması gereken malzemelerin çok iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Aşağıda deprem çantasında bulundurulması gereken malzemeler hakkında faydası olacak bilgileri paylaştık.
Öncelikli olarak sizlere vereceğimiz en büyük tavsiye hazırlamış olduğunuz deprem çantanızı ulaşılabilecek en kolay yerde bulundurmanızdır. Kilerinizde bulunduracağınız deprem çantanızı deprem anında bulmanız oldukça zaman alacağından sizlere hiçbir fayda sağlamayacaktır.
Deprem çantası ailenin her bireyine özel olarak hazırlanmalıdır. Yani 5 kişilik bir aileye bir tane deprem çantası hazırlanması kendi kendimizi kandırmamız demektir. Deprem çantası hazırlanırken her bireyin ayrı bir çantası olmalı ve her çantanın kime ait olduğu çanta üzerinde belirtilmelidir.
Depremden sonraki ilk 72 saat hayati bir öneme sahip olduğu için deprem çantanızı mutlaka asgari olarak bu ilk 72 saatte sizlere yetecek şekilde hazırlanmalıdır. Hayatın her anında evde bulunamayacağınızdan deprem anında evde olmadığınız durumlara hazırlıklı olmak için deprem çantası yedeğini arabanızda veya iş yerinizde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz…
Deprem Çantasında Bulundurulması Gerekenler?
 1. Çadır
 2. Su,
 3. Enerji verici ve dayanıklı yiyecekler,
 4. Bir kat giysi,
 5. Nakit Para,
 6. Fener,
 7. Pil
 8. Radyo,
 9. Çakı, düdük, Kalem, kâğıt,
 10. Tuvalet Kağıdı, Islak Mendil
 11. Plastik Tabak, Çatal, Kaşık ve Bardak
 12. Reçeteli ilaçlar,
 13. Uyku tulumu, battaniye
 14. Yağmurluk, İş Eldiveni, ısınmak için cep sobası
 15. Diş Fırçası/Macunu , Sabun, Şampuan
 16. İlk yardım çantası,
 17. Ev tapusu, kimlik fotokopileri,
 18. Acil durumlarda ulaşılabilecek kişilerin numarasının yazılı olduğu kağıt,
 19. Mum, çakmak,
 20. Ve Önemli Belgeleriniz
Gibi eşya ve malzemeler bulundurulmalıdır. Burada yer alan malzemeler kişinin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre de çoğaltılabilmektedir. Bu yüzden deprem sonrası ihtiyaçlarınızı iyi belirlemelisiniz.
Kısaca özetlemek gerekirse deprem çantası sayesinde aç kalmayız, çevre ile iletişimde kalırız, ilk yardım ihtiyaçlarımızı karşılarız yani hayata tutunmak için tüm hazırlıkları deprem çantası sayesinde yaparız…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İstanbul Masaj Mutlu Son

Günümüzde pek ayrılmaz hale geldiyse bile İstanbul’un Avrupa Yakası iş, Anadolu Yakası yerleşme alanı olarak bilinirdi. Ümraniye İlçesi de Anadolu yakasında yer alan büyük bir yerleşme bölgesi olarak gelişti. Nüfusun kalabalıklaştığı her yerde ihtiyaçları karşılamak için hizmet sektörü gelişir. İstanbul Masaj Mutlu Son da bu gelişen hizmet sektörü içinde, Ümraniye’nin Altınşehir Mahallesinde çalışıyor. Fakat sadece adını aldığı Altınşehir taraflarına hizmet vermiyor. Kaliteli hizmet anlayışı, güler yüzlü ve usta çalışanları ile pek çok yerde tanındı ve güvenildi. Masajın ellerle yapılan bir dokunma tedavisi olduğu gerçeği Ümraniye Masaj Salonu tarafından ispatlanıyor. Günün her saati uğrayabilir, istediğiniz masaj çeşidi ile yorgunluklarınızı geçirebilirsiniz. Site: http://istanbuldamasajsalonlari.com

Kına Gecesi Saç Modelleri

Her genç kızın nişanından sonraki ilk heyecanı kına gecesidir. Heyecanla yaklaşan kına gecesi hazırlıklarının yanında saç modelinin seçilmesi de oldukça zordur. Saç modelleri giyilen abiye veya bindallıya göre seçilmelidir. Sırt dekolteli bir elbisede saçları salmak pek hoş durmayabilir.
Bu tarz abiyelerde dağınık topuzlar, kabarık saçlar kullanılmalıdır. Tabii her senenin modasını da göz önünde bulundurulmalıyız. Prenses model bindallılara şüphesiz en çok uyan su dalgası saçlardır. Böyle özel günlerde saç, kıyafet ve makyaj bir bütün olmalıdır ki konuklar gözünü sizden alamasın.Kına Gecesi Saç Modelleri kadar saç renginiz de önemlidir. Öncelikle size en çok yakışan, teninize en uygun olan saç rengini seçmelisiniz daha sonra saç modelinize karar vermelisiniz. Kına esnasında saç modelinizi değiştirme imkânınız olmadığı için öyle bir model seçmelisiniz ki hem kına gecelerinin olmazsa olmazı yöresel kıyafetinize hem de ondan önce giyeceğiniz abiyenizle uyumlu olsun.
Saçınızda büyük süslü t…